Idea 26. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
26. Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura", Toruń/ Kujawsko-Pomorskie 2022
Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura" jest jednym z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie zarówno Torunia, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Główną jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej.
W tym roku, z 16 wydarzeniami (24.06 – 27.08.2022), gościć będziemy w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Jakuba, św. Szczepana, św. Ducha oraz w CKK Jordanki, a z 4 w przestrzeni online. Zaproszeni wykonawcy to muzycy najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia, laureaci konkursów muzycznych. W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe oraz koncerty z prelekcją. Na nasze zaproszenie przyjadą artyści z Hiszpanii, Korei Południowej, Finlandii i Litwy.
-------------------
Program festiwalu obejmuje pięć koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, prezentującej zarówno wielkie przeboje muzyki klasycznej (dzieła J.S. Bacha, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Bizeta, E. Griega), jak i rozrywkowej (muzyka filmowa Złotej Ery Hollywood, muzyka bałkańska i klezmerska z zespołem Klezmafour, polska muzyka rozrywkowa m.in. A. Zauchy, Z. Wodeckiego, G. Ciechowskiego, zespołu Perfect, Kombi). Dzieła muzyki kameralnej zaprezentują Aleksandra Kuls i Marcin Koziak (laureaci III nagrody II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej), Bartłomiej Fraś, Julianna Vinci, Grzegorz Niemczuk oraz zespół Quatuor Europa. Polską muzykę rozrywkową w jej lirycznej odsłonie przedstawią wokalistka Iza Połońska z towarzyszeniem Bogdana Hołowni, a w energetycznej odsłonie zespół Infected. Wybrane standardy jazzowe z kolei zagrają muzycy z Pohjantie Junior Big Band z Finlandii. Tradycyjnie odbędą się również dwa koncerty organowe z prelekcją. Nowością będą cztery panele online.